Az óriás tőrösdarazsak félelmetesnek tűnő állatok, de az emberekre, a társ- és háziállatokra teljesen ártalmatlanok. A tőrösdarazsak nélkülözhetetlen elemei a kerteknek, parkoknak, ültetvényeknek, ugyanis vegyszermentes, biológiai úton segítenek kordában tartani a kártevőket. A tőrösdarazsak megjelenésére ott számíthatunk, ahol a talajban, a pusztuló fában, a komposztban nagy, gyakran jelentős mennyiségben találnak cserebogárpajorokat, szarvasbogár-, orrszarvúbogár-, rózsabogárlárvát.
Ezek a nagytermetű rovarok Békéscsaba közterületein is megjelennek évről évre, májustól a nyár végéig. Ebben az időszakban figyelmesen járva, biztosan találkoztak már a védelmükben kihelyezett, figyelmeztető táblákkal pl. a Széchenyi ligetben.
Irtásuk tilos, nemcsak ártalmatlanságuk miatt, de azért is, mert az óriás tőrösdarázs védett, természetvédelmi értéke 50 ezer forint.
Ennek a rovarcsaládnak a tagjai nagytermetűek és látványos megjelenésűek, legnagyobb európai faja, az óriás tőrösdarázs egyben kontinensünk legnagyobb hártyásszárnyúja is. Nem tévesztendőek össze a családi közösségekben élő, a ház körül gyakori és valóban agresszív, jellegzetes fekete-sárga mintázatukkal jól elkülöníthető társas darazsakkal, köztük a lódarázzsal. A tőrösdarazsaknak is van fullánkja, ezt azonban (hacsak nem fogjuk meg őket) nem ellenünk használják.
Ne féljünk tehát a tömegesen feltűnő tőrösdarazsaktól!