„A város látképe csodálatba ejtett: hosszú-hosszú utca, egész alacsony, széles házak, mind rendjében, sorjában, akárcsak a Rue Rivolin Párizsban. A középen, ahol az utcák metszik egymást, farkasszemet néz a két templom. Köröskörül csend. Harang zúg mélabúsan...” - így emlékezett vissza később, sikerei csúcsán, a Párizsban élő Munkácsy Mihály Békéscsabára, új otthonára.
A festő 8 éves korában, teljesen árván került ide Miskolcról. Anyai nagybátyja, Reök István lett a gyámja, hozzá járt haza Békésbe, bármerre is vitte később az élet. Gizella húga is a városban lakott Steinerné Reök Saroltánál, a Gyulai úton. 1994-től ebben az épületben működik a világon egyedülálló Munkácsy Emlékház.
„…a város legvégében állt ez a csinos ház. … Széles lépcsőzet vezet fel az udvarról. A másik oldalon terasz uralkodik a nagy kert felett. Nagynéném, Steiner bácsi és Giza már a lépcsőn vártak. Mindnyájan megöleltek és nyomban otthonosan éreztem magam.” – írta a kúriáról Munkácsy, ahol első csabai éjszakáját, majd gyermekéletének utolsó boldog hónapjait töltötte. Az épületben, ahol hónapokon át a finom ebédeket fogyasztották és délutánonként gondtalanul játszottak kishúgával, ma csodálatos festményeiben gyönyörködhetünk. A Magyar Nemzeti Galéria anyagából 22 eredeti kép reprezentálja Munkácsy alkotói korszakait.
Az Emlékház közelében található, az 1914-ben épült Munkácsy Mihály Múzeum, ahol a mester eredeti ereklyéit, dokumentumait, fényképeit őrzik. A múzeum egyéb állandó kiállításai között a Munkácsy emlékszobákban mutatnak be festményeiből és a relikviák közül egy csokorral. A Munkácsy Mihály Múzeum az őrzője a festőt díszmagyarban ábrázoló kép eredetijének is.
A múzeum épülete előtt látható Borsos Miklós 1958-ban készített Munkácsyt ábrázoló mellszobra.
Találunk még róla szobrot az Élővíz-csatorna partján is. A Szoborsétányon 1975-ben avatták Vilt Tibor alkotását.
Békéscsabán, a világon elsőként Munkácsyról elnevezett utcában emléktábla áll Lang György asztalosmester háza helyén, ahol első mesterségét – az asztalosságot – tanulta.
A legenda szerint Munkácsy festette inasként azt a tulipános ládát, amit a Garay utcában látogatható Szlovák tájház mutat be.
A Városháza impozáns udvarában is találunk a mesterre emlékező táblát.
A Fiume Szálló falán pedig a festő egyik legutolsó látogatását örökíti meg egy felirat.