Békéscsaba az ország és Közép-Európa dél-keleti kapujában helyezkedik el. A város Békés vármegye ipari és kereskedelmi központja. A modern iparágak, illetve a kereskedelmi és szolgáltatóegységek fejlődése tapasztalható leginkább az utóbbi években, de a nagy hagyományokkal rendelkező élelmiszeripar is megőrizte jelentőségét.
A vármegyeszékhely az ország „éléskamrájaként" is emlegetett Békés vármegye középpontjában helyezkedik el. A gabonatermesztésnek, a sertés- és baromfitartásnak évszázados hagyományai vannak a város környékén, de a zöldségtermesztés is sok évtizedes múltra tekint vissza. Jelentős malom-, gabona-, baromfi-, majd konzerv-, hús-, és hűtőipar települt a városba. Az első gőzmalmot – mely az ország legnagyobb malma volt – 1853-ban építették a városban, ezek után napjainkig folyamatosan jöttek létre és korszerűsödnek a jelentős mértékben helyi mezőgazdasági alapanyagot feldolgozó élelmiszer-ipari üzemek.
Ugyancsak nagy hagyományokra tekint vissza a békéscsabai tégla- és cserépipar, textilipar, nyomdaipar, de a gépipar jelenléte is fél évszázados, amit az elmúlt évtizedekben az elektronika is követett.
Békéscsabán gyártott malomipari termékek, baromfihús, konzervek, mirelit áruk, a csabai kolbász mind megtalálhatók az üzletek polcain. A legnagyobb gyártók is használják a nyomdáink csomagolóanyagait. Vezető autómárkák (BMW, Audi...) öntvény, forgácsolt, préselt és elektronikus alkatrészei kerülnek ki a város gyáraiból. Textiliparunk termékei az elegáns üzletekben, illetve a szupermarketekben is megvásárolhatók országszerte. A tégla- és cserépgyáraink országos szinten is a jelentős gyártók közé tartoznak. Persze ezzel a felsorolás korántsem teljes, mert a kb. 4000 itt működő kis- és középvállalkozás között is található országos, sőt nemzetközi elismertségű is.
Békéscsaba, a gazdasági központ
- Békés vármegye székhelye
- 57.299 lakos (2022.01.01-i adat)
- 400 000 ember 50 km-es körzetben
- Békés megye gazdasági, kulturális és oktatási központja
- közigazgatási területe 193,94 km2
- mindössze 25 km-re a román határ
- 200 km-re Budapest
- soknemzetiségű város (nemzetiségek: magyar, szlovák, német, román, roma, ukrán)
- nagy hagyománnyal rendelkező iparágak: tégla- és cserépgyártás, nyomdaipar, feldolgozóipar, élelmiszeripar, gépipar, textilipar
- feltörekvő szektorok: pénzügyi-banki szolgáltató szektor, turizmus