Az elmúlt napokban befejeződött a Wenckheim turista- és kerékpárút kialakítása című projekt keretében a Békéscsaba, Kereki utat Szabadkígyóssal összekötő mezőgazdasági út menti fasortelepítés.
A fasor ültetése során 300 db földlabdás előnevelt pusztaszil csemete telepítése történt kertépítészeti kiviteli terv és geodéziai bemérés alapján, kizárólag önkormányzati (Békéscsaba, Szabadkígyós) tulajdonban lévő közterületre. A fák helyének meghatározása során kiemelt figyelmet fordítottunk a telekhatárokra és a vonatkozó jogszabályokra, a különböző műtárgyak, közművek védőtávolságait illetően. A fent leírtakból adódóan a fák elhelyezése nem akadályozza az út mentén található termőföldek művelését.
A fasortelepítés legfőbb célja az volt, hogy a kerékpárosok a fák által teremtett kedvezőbb környezetben használhassák az utat. Emellett a mezővédő fasoroknak - ahogyan a nevük is jelzi- elsődleges szerepe a szántóterületek védelme, mely pl. a defláció csökkentéséből, páratartalom növeléséből, hőmérséklet-kiegyenlítő hatásából, azaz a kedvezőbb mikroklíma megteremtéséből fakad. A régen hagyományosnak számító, mára eltűnt fasoroknak humán-egészségügyi szerepük is van: csökkentik a városba kerülő porszennyezés mértékét.
A fák gondozási, fenntartási munkálatait az elkövetkező 3 évben a fásítást végző vállalkozó végzi (fák öntözése, tányérozása, karózása, kötözése, illetve a fatörzsvédő hálójának pótlása).
A fentiekben leírtak alapján kérjük a Tisztelt Lakosság példamutató hozzáállását, szerepvállalását abban, hogy az elültetett fák hosszú évtizedekig szolgálják közös érdekeinket, és mindannyiunk hasznára, örömére kedvező környezet alakuljon ki rövid időn belül.
Továbbá tisztelettel kérjük a szomszédos földtulajdonosokat, hogy gazdálkodást csak telekhatáron belül folytassanak, illetve talajműveléskor minden esetben hagyjanak el 1 métert a fák törzsétől, a munkagépek okozta károk elkerülése miatt, így a fákat megóvva az esetleges sérülésektől!