A táncok többnyire a közösségi összetartozás erejét kifejező lánctáncok, melyeket a táncosok szorosan (kézfogással, vállfogással, övfogással) összekapaszkodva táncolnak. Előfordulnak szólisztikus táncok is, mint például a bolgár racsenica, mely a tánc közben pörgetett kendőről kapta a nevét. A balkáni zenei világban az ortodox egyházi zene, a szláv többszólamúság és a keleties dallamok keverednek és igen gyakoriak a páratlan ritmusú dallamok is.
E sajátosságok hiteles tolmácsolására törekszik a Balkán Táncegyüttes is.
Aktív szerepet vállalnak Békéscsaba, illetve Békés megye kulturális életében. Rendszeres résztvevői különféle nagyrendezvényeknek, helyi fesztiváloknak, falunapoknak, jótékonysági műsoroknak.
Több alkalommal vettek részt külföldi fesztiválokon, ahol nagy sikerrel mutatták be műsorukat. Az elmúlt néhány évben szoros kapcsolatot építettek ki a Szegedi Nemzetiségi Önkormányzatok Társulásával, illetve a Szegedi Bolgár Nemzetiségi Önkormányzattal, melyek rendezvényeit rendszeresen látogatják, illetve a nemzetiségi tánciskolában bolgár néptáncot oktatnak. 1998 óta szervezünek balkán táncházakat a békéscsabai Fegyveres Erők Klubjában (FEK), ahol görög, bolgár és szerb és makedón táncokkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők. 2004 óta házigazdái Békéscsabán a Balkán Hangja Fesztiválnak, mely folklórműsorokon, népzenei koncerteken, gasztronómiai bemutatókon keresztül igyekszik megismertetni a helyi közönséggel a balkáni hagyományokat.
Rendezvényeik zenei kíséretet jelenleg a Balkán Quintet zenekar biztosítja.