Fiume Szálló
A Fiume Szálló épülete Békéscsaba belvárosának szívében, a Szent István tér és az annak nyugati oldalába torkolló, kelet-nyugati irányú Andrássy út sarkán helyezkedik el.
Az egykori Fiume Szálló épületét Sztraka Ernő városi mérnök tervezte 1868-ban, neoklasszicista stílusban. Jelenlegi homlokzat-architektúrája Áchim Gusztáv tervei szerint 1894-ben, a télikert és a belső terek egyes részletei 1908-1909-ben készültek. Nevét az építése után megnyitott Nagyvárad-Fiume vasútvonalról kapta.
A kétszintes, lapos nyeregtetővel fedett épület fő tömbje L-alaprajzú, amelyet a belső udvar felőli részen további épületrészek bővítenek. Déli homlokzata öt-, főhomlokzata tizenhét tengelyes. A főhomlokzatot héttengelyes, attikával koronázott, emeleti részén pilaszterekkel tagolt rizalit hangsúlyozza.
A keleti szárny utcai részében található az egykori kávéház négy öntöttvas oszloppal két hajóra osztott tere, illetve a szálló előcsarnoka. A szálló lépcsőháza az északi, faburkolatú, pilaszteres faltagolású és orientalizáló keretornamensekkel díszített ún. télikertbe vezet.
Szent István téri homlokzat
A főhomlokzat két szintje közel azonos magasságú, a tengelyek kiosztásának ritmusa (5-7-5) egyenletes. A középütt látható héttengelyes rizalit kiülése alig észrevehető, hangsúlyát elsősorban az emeleti rész felülettagolásának gazdagsága és a rizalitot teljes szélességében koronázó attika adja. Mind az emeleten, mind a földszinten egységes nyílástípus vonul végig, csupán az emeleti ablakok rendelkeznek kétféle vakolatkeret-típussal. Az emeleten álló téglalapformájú ablakok sora látható, a földszinten az előbbieknél csak valamivel szélesebb lapos szegmensíves lezárású s a lábazatzónáig lenyúló aljú nyílások sorakoznak, közülük négy bejárati ajtóként funkcionál.
Andrássy úti homlokzat
Az öttengelyes oldalhomlokzat mind a részletformákat, mind a kiosztást tekintve szerves folytatása a főhomlokzat oldalsó, szintén öttengelyes szakaszainak. Megszakítás nélkül körbefut a főpárkány, az osztópárkány, s a földszinti nyílások vakolatkeretét egybefűző vízszintes léc. Az emelet keleti végét alig észlelhető, sekély kiülésű sávozott törzsű pilaszter tagolja. A földszint délről számított második nyílása napjainkban a nem rég bezárt gyorsétterem kiszolgáló ablakaként funkcionált, felette a főhomlokzatról megismertekkel azonos (bizonyosan új készítésű) szecessziós-jellegű, ornamentális öntöttvas konzolokon nyugvó előtető látható. A XX. század második felében (de még az 1980-as évek vége előtt) készült felvételeken a földszint három déli nyílása helyén egybefüggő fémkeretes kirakatnyílások láthatók, így az eredetieket hajszálpontosan követő mostani nyílások az elmúlt másfél évtizedben készülhettek. A homlokzatszakaszt összekapcsoló rézsűs sarokrész emeletén erkély, alatta pedig a földszint déli helyiségében az egykori gyorsétterem kétszárnyú bejárata látható.