Békéscsaba történetének egyik, ha nem a legmegrázóbb eseménye a 101-es gyalogezred harca az I. világháborúban. Az I. világháború előestéjén a katonai mozgósítás nagymértékben érintette Békés megyét is.
Ez a háború más volt, mint bármely korábbi. A totális mozgósítás mindenkit elért. A Magyar Királyság területéről behívott katonák fele meghalt, megsebesült vagy fogságba esett. Az első világháború négy esztendeje alatt legalább 350 ezer magyar férfit hiába várt haza a családja.
Az 1883-ban alapított Békéscsabai 101. Császári és Királyi gyalogezred 1914. augusztus 2-án vonult el a nagy háborúba. A megyéből és a környékéről sorozó 101. gyalogezred hősei részt vettek a szerbiai, a galíciai, az olaszországi, a kőrösmezői, majd újra az olaszországi harcokban. A harcok során az egység többször aratott fényes győzelmet és szenvedett el súlyos vereséget. A Nagy Háború súlyos véráldozatot követelt Békés megyétől. A történeti megye területén élők közül közel tízezren haltak hősi halált.
1918. november 11-én, délelőtt 11 órakor aláírták a fegyverszünetet és ezzel a világháború véget ért a nyugati fronton. A XX. század első nagy világégésében több, mint 15 millióan vesztették életüket, de a legnagyobb veszteséget az Osztrák-Magyar Monarchia, azon belül is Magyarország szenvedte el.
Százegy évvel ezelőtt, 1918. november 16-án, hajnali 3 órakor, 52 havi távollétet követően fegyelmezetten tértek haza Békéscsabára a 101-es gyalogezred hős katonái.
A 101. gyalogezred fogalommá vált a világháborúban. Fogalommá, mely a hősiességet, önfeláldozó hazafiságot és minden hadierényt magában foglal. A 101-es gyalogezred hősiesen helytállt a világháború vérzivatarában. Katonái beírták nevüket történelmünk drámai lapjaira. Békéscsaba azért is büszke lehet rájuk, mert ők az utolsó pillanatig kitartottak, és méltóvá váltak arra, hogy kegyelettel megőrizzük emléküket.
***
Az ünnepségen a nyitó beszédet dr. Takács Árpád, megyei kormánymegbízott, a köszöntőt Apáti Zoltán dandártábornok, a Magyar Honvédség Hadkiegészítő, Felkészítő és Kiképző Parancsnokság parancsnokhelyettes és a záró beszédet Szarvas Péter, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere mondta.
A megemlékező ünnepség a 101-esek tiszteletére emelt emlékmű megkoronázásával zárult.