Békéscsabán a közterület-használat rendjét a 39/2005. (XII.15.) önkormányzati rendelet szabályozza. Jellemzően a közterület rendeltetéstől eltérő használatára vonatkozó előírásokat rögzíti e rendelet, de a rendeltetésszerű használathoz kapcsolódó közgyűlés által alkotott szabályozás is megjelenik.
A közterület rendeltetéstől eltérő használatának számít különösen:
- kereskedelmi és szolgáltató tevékenység,
- reklám és hirdetőtevékenység,
- építőanyagok tárolása és építési munkaterületek kialakítása,
- járművek tárolása,
- üzemképtelen járművek tárolása,
- közterületi bontás,
- nyomvonal jellegű létesítmények terület-felhasználása,
- pavilonok, büfé-kocsik és egyéb objektumok elhelyezése, üzemeltetése,
- fás szárú növények kitermelése,
- növényi részek (termések) begyűjtése,
- postai levélszekrények elhelyezése,
- film- és televízió felvétel készítése,
- mutatványos és cirkuszi tevékenység végzése,
- rendezvények és kiállítások tartása,
- taxi megállóhelyek létesítése,
- repülőtárgyak fel- és leszállása,
- az önkormányzati közút területének nem közlekedési célú igénybevétele,
- közművezetékek és berendezéseik elhelyezése,
- szilárd hulladék szállítási közszolgáltatáshoz használt gyűjtőedényzet tartós elhelyezése,
- önkormányzati tulajdonú közmű alépítmény igénybevétele,
- egyéb, az előző pontokba nem sorolható tevékenység.
A közterület rendeltetéstől eltérően vonatkozó engedély alapján használható. A hatáskör címzettje a polgármester, az ezzel kapcsolatos ügyintézés Békéscsaba Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalának Városüzemeltetési Osztályán történik. Magánszemélyek az "A" jelű, vállalkozások, cégek a "B" jelű nyomtatvány benyújtásával igényelhetik meg a szükséges engedélyt. A rendelet 20. § (9) bekezdése rögzíti a kérelemhez még bekérhető kiegészítéseket.
A közterület rendeltetéstől eltérő használatáért a rendelet 2. számú mellékletében meghatározott normák szerint számított díjat számla ellenében, az engedély kézhezvételekor a kérelmezett időtartamra előre egy összegben kell megfizetni. Amennyiben az engedély több naptári évre szól, a közterület-használat díját évente egy összegben, a hatályos közterület használati díjnormák alapján kell megfizetni.
Ha a közterület használati engedéllyel rendelkező személy az engedélyezett időszak alatt fel kíván hagyni a közterület rendeltetéstől eltérő használatával, azt írásban kell jeleznie. Jelzésétől a közterület-használati díj időarányosan módosításra kerül. Amennyiben ezt az engedélyes nem jelzi előre írásban, a megállapított díj nem módosítható.
A közterület-használat megszűnése után az engedélyes köteles gondoskodni a közterület eredeti állapotú helyreállításáról.
Amennyiben az engedélyes a közterület használat során nem tartja be az engedélyben foglaltakat, a kiadott engedély visszavonható.
A közterület használat rendjéről szóló 39/2005. (XII.15.) önkormányzati rendelet megsértése esetén a közösségi együttélés alapvető szabályairól szóló 11/2013. (III.29.) önkormányzati rendeletben foglalt eljárás kerül lefolytatásra.