Mokos József festő 1920-ban diplomázott a Magyar Királyi Képzőművészeti Főiskolán. A tanításnak szentelte életét. Először a békéscsabai múzeumban, a Helyőrségi klubban, majd 1950 és 1972 között a Balassi Művelődési Házban vezette legendás szakköreit. Több generációt indított és kísért a rajzolás, a festés elsajátításának útján. Több szakmai díjjal ismerték el munkáját. Pedagógusi és művészi munkája mellett hosszú éveken át volt a békéscsabai múzeum műtárosa, majd helyettes igazgatója, számos kiállítás rendezője, a Munkácsy Emlékszoba életre hívója. A múzeumi gyűjtemény gyarapításában, az itt élt, vagy innen elszármazott művészek (Perlrott-Csaba Vilmos, Vidovszky Béla, Csabai-Wagner József) alkotásainak megszerzésében jelentős szerepet játszott.
Festményei portrékat, kedélyesen hullámzó tájakat és közvetlen tárgyi környezetet ábrázoltak. Képei mély emberi kapcsolatokról vallanak; harmóniagazdagságot, bensőségességet árasztanak.
Emlékének ápolása a Békés vármegyeiek fontos feladata. Nevének köztudatban tartása mellett művészetének a szakmával és a közönséggel történő minél alaposabb megismertetése is a célok között szerepel. Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteménye egyaránt rendelkezik Mokos József alkotásokkal. 2021-ben, a Magyar Kultúra Napján a Polgármesteri Hivatal róla elnevezett termében nyílt állandó kiállítás alkotásaiból.