Jankay Tibor művészeti öröksége
(1899-1994)
Jankay Tibor (született Deutsch Tibor, 1899. Békéscsaba, – 1994. Los Angeles) képzőművész, művészeti tanulmányait Budapesten és Európa nagyvárosaiban folytatta. Az 1920-as évektől már itthon és külföldön is kiállító festő. 1926-tól volt tagja a Képzőművészet Új Társasága (KUT) nevű, progresszív művészeket tömörítő csoportosulásnak.
Az 1930-as évektől Békéscsabán tartózkodott, a Közművelődés Házában (ma Munkácsy Mihály Múzeum) volt műterme. Ismétlődő motívumai az Alföld, illetve a megörökített táj és az ember. Szakmai körökben grafikáival is felhívta magára a figyelmet.
A második világháborúban munkaszolgálatos volt, e korszak megrázó emlékei a Mártírok c. albumából ismerhetők meg. 1948-ban Amerikába költözött, ott egyetemi oktató lett. Művészete, elszakadva a szülőföldtől némileg megtorpant, ám színesedett technikájában. Akvarellfestéssel és kerámiakészítéssel kezdett aktívan foglalkozni, ezekkel a technikákkal készített munkáival sikereket aratott.
1969-ben látogatott haza először, mely nagy hatással volt lelkivilágára. Az 1970-es évektől gyakrabban nyúlt vissza korábbi motívumaihoz, vázlataihoz, de részben idealizálta, elegyítve az Amerikából indult stílusokkal.
Az 1970-es évektől foglalkoztatta a hazaköltözés gondolata, majd az az elhatározás, hogy alkotásait, vagyonát Békéscsabára hagyományozza. Jankay mindezt tudatosan előkészítette, majd 1994-ben bekövetkezett halála után Kolozsváry Pál (szintén Békéscsabáról elszármazott grafikusművész) szervezte meg végakarata teljesítését. Kolozsváry átadta a városnak Jankay Tibor művészeti hagyatékát, etnográfiai gyűjteményét, vagyonát, házát a célból, hogy létesüljön Békéscsabán egy Jankay Tibor életművet bemutató kiállítóhely. Itt kerüljenek a közönség elé Jankay alkotásai mellett kortársai művei, valamint a mostani kortárs művészet alkotásai.
A 2003-ban megnyitott Jankay Gyűjtemény és Kortárs Galéria ennek a hosszú és elkötelezett munkának a gyümölcseként tárta ki kapuit. A többször újrarendezett és állandóan frissülő anyag 2013 óta a Munkácsy Mihály Múzeumban tekinthető meg.